SU 800

Spávná volba NIKON SU-800?

tak jsem neodolal - procházel jsem nabídku FotoŠkoda bazaru a tam jsem ji uviděl SU-800. Už dříve jsem si pohrával s myšlenkou bezdrátového ovládání blesku SU-600 a SB-910. Jakési pokusy jsem realizoval již se svou D70, která uměla a umí ovládat druhý systémový blesk prostřednictvím vestavěného blesku.

Nová D300 totéž umí také, ale skutečně účinné řešení je až SU-800.

Nasazuje se do sáněk pro blesk a dá se s ním ovládat až tři skupiny blesků.

První pokusy dopadly výtečně - toto zařízení si zaslouží detailněji prozkoumat. A protože jsem nenašel na WEBu informace o praxi s tímto zařízením, budu muset si pomoci sám. Takže, jakmile najdu trochu času - vrhnu se na testování a rád se s vámi o výsledky podělím.

Zatím tedy první zjištění:

Ano, skutečně lze bez problému ovládat má SB-600 a to snad ze všech poloh blesku. Zkoušel jsem ale v místnosti a jsem zvědav na exteriér.

Velmi příjemné zjištění ale bylo, jak pěkně a spolehlivě nyní D300 ostří i za tmy. SU-800 má vestavěnu do čelní stěny dvojici infraledek (zřejmě) a v okamžiku ostření si jednoduše přisvítí. Ostření je pak možné provádět i za úplné tmy a fotograf neruší nepříjemným bliknutím ostrého bílého světla, vystřelujícího z těla fotoaparátu. Perfektní...

Jeden test s velkým "T" proběhl v rámci dokumentace Křížové cesty ve Stěbořicích. A výsledek byl skutečně výborný. Dva pomocníci drželi v ruce po jednom ze systémových blesků, řídící jednotka byla nasazena na fotoaparátu a byl zvolen TTL režim. Nechal jsem tedy vše na automatice. Jediné, co bylo potřebné dodržet byla nutnost, aby jeden z blesků byl nalevo a druhý napravo ode fotoaparátu, ale ne naopak. Je to dáno tím, že SB 910 a SB 600 mají čidlo dálkového ovládání na opačném boku a okénko čidla musí "vidět" na jednotku SU-800. Vzdálenost, na kterou bylo možné ovládat blesky odhaduji na cca 10-15 metrů.

-vl